طراحی قالب با نرم افزار CATIA

آموزش طراحی قالب تزریق پلاستیک باCATIA

قطعات و محصولات پلاستیکی امروزه در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار میگیرند. صنایعی نظیر خودروسازی، لوازم خانگی و تجهیزات پزشکی و صنعتی از جمله این صنایع هستند.

ما برای اینکه بتوانیم بهترین قطعات پلاستیکی را تولید کنیم، لازم است پیش از همه، تمام اجزای پروسه ساخت را طراحی کنیم.

نرم افزار CATIA، به عنوان قدیمی ترین و یکی از حرفه ای ترین نرم افزارهای طراحی مهندسی، محیطهایی با عنوان طراحی قالب دارد که به طراحان کمک میکند تا بتوانند تمام مراحل طراحی یک قالب تزریق پلاستیک را انجام دهند. کار با این محیط ها بسیار جذاب و راحت است، بطوری که حتی مهندسین تازه کار نیز میتوانند براحتی ایده های خود را در این زمینه اجرایی کنند.

از دیگر مزایای نرم افزار CATIA در زمینه طراحی قالب های تزریق پلاستیک میتوان به لیست نسبتا کامل و بروز شده از سازندگان قطعات استاندارد قالب اشاره کرد. آنچنان که کاتالوگ کاملی از مدلهای هندسی تولید کنندگان قطعات استاندارد قالب نظیر پین، کشویی، پران، راهنما و غیره در این نرم افزار وجود دارد که کاربران میتوانند براحتی آن ها را فراخوانی و بر اساس آن، قالب را طراحی کنند.

طراحی قالب و ابزارهای مرتبط با آن در مجموعه یکپارچه CATIA، زمان و هزینه طراحی را بوضوح کاهش میدهد و از سوی دیگر قابلیت اطمینان را نسبت به روش های سنتی افزایش میدهد.

مرجع: www.3ds.com

در دوره آموزش طراحی قالب تزریق پلاستیک باCATIA تمرکز اصلی بر روی ابزارهای دو محیط Mold Tooling Design و Core and Cavity Design است، اگر چه ابزار پرکاربرد محیط های دیگر مرتبط نظیر Part Design و Wire frame and Surface Design نیز مرور خواهد شد. علاوه بر این روش های اصولی طراحی قالب در زمینه:
  • انواع کشویی و لقمه (slider)
  • انواع پیچ و بولت (bolt and screw)
  • انواع اسپرو (Sprue)
  • انواع راهنما و بوش (leader and bush)
  • انواع سیستم خنک کاری (cooling system)
  • انواع راهگاه (runner)
  • انواع سیستم پران (ejector)
و غیره نیز ارائه خواهد شد. طول مدت این دوره 20 ساعت است که به همراه مطالبی در زمینه پلیمرهای صنعتی و نیز اصول کار با ماشین های تزریق پلاستیک بصورت کاربردی و تمرینی ارائه خواهد شد تا فراگیران برای ورود به بازارکار آماده تر باشند.
علاقه مندان به مباحث متنوع تر از آموزش های آنلاین، میتوانند از آرشیو آموزشی سایت نیز بهره مند شوند.

527 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید