آموزش نرم افزار Abaqus

نرم افزار Abaqus قابلیت حل مسایل از یک تحلیل خطی ساده تا پیچیده‌ترین مدلسازی غیرخطی را دارا می‌باشد. این نرم‌افزار دارای مجموعه المان‌های بسیار گسترده‌ای می‌باشد. هر نوع هندسه‌ای را می‌توان توسط این المان‌ها مدل کرد. آباکوس دارای مدل‌های رفتاری بسیار زیادی است. این تنوع بالا امتیازی برای مدلسازی انواع مواد با خواص و رفتار گوناگون نظیر فلزات، لاستیک‌ها، پلیمرها، کامپوزیت‌ها، بتن مسلح، فوم‌های فنری و نیز شکننده و همچنین مصالحی ژئوتکنیکی نظیر خاک و سنگ، قابلیت بالایی محسوب میشود. نظر به اینکه این برنامه یک ابزار مدلسازی عمومی و گسترده می‌باشد، استفاده از آن تنها محدود به تحلیل مسائل مکانیک جامدات (یعنی مسئله تنش – کرنش) نمی‌شود. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان مسایل مختلفی نظیر انتقال حرارت، انتقال جرم، تحلیل حرارتی اجزاء الکتریکی، اکوستیک، تراوش و پیزوالکتریک را شبیه سازی کرد.
کاربری و آموزش نرم افزار Abaqus با وجود قابلیت‌های بسیار گسترده‌ای آن، کار نسبتاً ساده‌ای می‌باشد. پیچیده‌ترین مسایل را براتی با این برنامه می‌توان به آسانی مدل کرد. به عنوان مثال مسایل شامل بیش از یک جزء را می‌توان با ایجاد مدل هندسی هر جزء و سپس نسبت داده رفتار ماده مربوط به هر جزء و سپس مونتاژ اجزاء مختلف مدل کرد. در اغلب مدلسازی‌ها، حتی مدل‌های با درجه غیرخطی بالا، کاربر می‌بایست تنها داده‌های مهندسی نظیر هندسه مسئله، رفتار ماده مربوط به آن، شرایط مرزی و بارگذاری آن مسئله را تعیین کند. آباکوس در یک تحلیل غیرخطی، به‌طور اتوماتیک میزان نمو بار و نحوه همگرایی را انتخاب و همچنین در طول تحلیل مقادیر آن‌ها را جهت دستیابی به یک جواب صحیح کنترل می‌کند. در نتیجه کاربر به ندرت می‌بایست مقادیر پارامترهای کنترلی حل عددی مسئله را تعیین کند.

تاریخچه:

نرم افزار Abaqus یکی از قدرتمندترین پکیج های تجاری برای حل مسائل المان محدود است. این نرم افزار در سال 1978 توسط آقایان Hibitt و Karlsson و Sorenson ایجاد شد. این افراد Abaqus را بعنوان محصول شرکت HKS بصورت تجاری عرضه کردند. ایده اصلی این برنامه برای حل مسائل مکانیک محاسباتی به روش المان محدود (Finite Element Method) بود. طی سالهای متمادی این برنامه توسعه و گسترش پیدا کرد و روز به روز کامل تر گردید. نرم افزار Abaqus در سال 2005 به شرکت Dassault Systemes فروخته شد.

مراجع: www.wikipedia.org   و    www.3ds.com

در این بخش، آموزش نرم افزار Abaqus در دستور کار قرار گرفته است. بخش های مختلف و امکانات بینظیر و ویژه این نرم افزار در تحلیل مسائل در قالب فیلم های آموزشی و با طرح مثالهای متنوع مورد بررسی قرار میگیرد. این آموزش ها در قالب آموزشهای مقدماتی، عمومی (مناسب برای همه رشته ها) و تخصصی تعریف شده است و به مرور در همین بخش از سایت www.abaqustutorial.com منتشر میشود.

268 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید