[us_image image=”12180″ size=”full”]
CATIA مخفف عبارت Computer Aided Three-dimensional Interactive Application به معنی یک برنامه کامپیوتری سه بعدی تعاملی است. این نرم افزار یکی از نرم افزارهای پیشرو در زمینه مدلسازی سه بعدی است که توسط سازمان ها در صنایع مختلف اعم از هوافضا ، خودرو تا محصولات مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد.
CATIA یک مجموعه نرم افزاری چند پلتفرمی سه بعدی است که توسط شرکت  Dassault Systèmes ساخته شده و شامل CAD ، CAM و همچنین CAE است. Dassault یک غول مهندسی فرانسوی است که در زمینه حمل و نقل هوایی، طراحی سه بعدی ، مدل های دیجیتال سه بعدی و نرم افزار مدیریت چرخه محصول (PLM) فعالیت دارد. CATIA یک ابزار مدل سازی مکانیک (جامدات) است که ویژگی های پارامتری سه بعدی را با ابزارهای دو بعدی یکپارچه می کند. علاوه بر ایجاد مدلها، CATIA همچنین نمایی از ترسیمات و نقشه های دوبعدی، ارتوگرافی، مقطعی، کمکی، ایزومتریک را نیز فراهم می کند.

مرجع: www.3DS.com

اولین نسخه CATIA در سال پایه ریزی شد و تا امروز یعنی بیش از 40 سال هنوز نسخه های مختلفی راهی بازار میشود. در حالی که CATIA V6 به تازگی منتشر شده، اما همچنان محبوب ترین نسخه CATIA V5 است که در سال 1998 معرفی شد. توجه به این نکته مهم است که هر نسخه CATIA عملکرد اضافی قابل توجهی را ارائه می دهد. به عنوان مثال ، V4 (معرفی شده در سال 1992) پیشرفت هایی را به محصول مدل سازی مونتاژ ارائه داد که شامل مدیریت آسان فایل های مونتاژ مبتنی بر درخت گرافیکی می شود. V5 و V6 تغییراتی در نحوه استفاده از داده ها مشاهده کردند. Dassault Systèmes معمولاً برای هر نسخه به روزرسانی های جدید، نسخه ها و رفع اشکال را ارائه می دهند. نرم افزار CATIA با زبان ++C نوشته شده است. این برنامه هم در سیستم عامل یونیکس و هم در ویندوز اجرا می شود.
نرم افزار CATIA امکان تجسم طرح ها به صورت سه بعدی را فراهم می کند. در زمان معرفی اولیه این نرم افزار، این مفهوم، ابتکاری جدید محسوب میشد. از آنجا که Dassault Systemes در بازاریابی محصولات خود تخصص خاصی نداشت، برای توسعه شبکه مشتریان خود با IBM مشارکت کردند. در مراحل اولیه، CATIA در طراحی هواپیماهای میراژ (Dassault Mirage) بسیار مورد استفاده قرار گرفت. از سوی دیگر پتانسیلهای موجود در نرم افزار، آن را به یک انتخاب محبوب در بخش خودرو نیز تبدیل کرد. با پذیرش CATIA توسط بیشتر شرکتهای تولید کننده، Dassault Systemes طبقه بندی محصول را از نرم افزار CAD/CAM به مدیریت چرخه پروژه (Product Life-cycle Management) تغییر داد.
CATIA را می توان در مراحل مختلف طراحی استفاده کرد – ایده پردازی، ترسیم، بررسی و اصلاح طرح. این نرم افزار دارای محیطهای مختلف است که به CATIA اجازه می دهد تا در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد.
دوره مقدماتی آموزش نرم افزار CATIA شامل آموزش محیط های زیر می باشد:
1- محیط Sketcher: در این محیط کاربران با ترسیم دوبعدی مقاطع آشنا میشوند. این مقاطع در ترسیمات سه بعدی و مراحل بعدی طراحی قطعه نقش مهمی دارد.
2- محیط Part Design: این محیط برای ترسیم سه بعدی قطعات مورد استفاده قرار میگیرد. مهمترین ابزار مدلسازی CATIA در این محیط قرار گرفته است و قالبا از ترسیمات دوبعدی انجام شده در محیط Sketcher بهره میگیرد.
3- محیط Assembly Design: در این محیط، قطعات از قبل ترسیم شده یا وارد شده به نرم افزار CATIA، با هم مونتاژ میشوند.
4- محیط Wire frame and surface design: از این محیط برای ترسیم پوسته ها و مدل های سیمی شکل استفاده میشود. این محیط برای ترسیم اشکال هندسی خاص نظیر آنچه در صنعت جواهر سازی مورد استفاده است، بسیار مناسب است.
برای ثبت نام در دوره های آنلاین آموزش نرم افزار CATIA بر روی این لینک کلیک کنید.

1,377 دیدگاه